انواع کابل‌های فیبر نوری و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر

کابل‌های فیبر نوری مطابق با استاندارد به دو دسته تک‌ حالته Single mode و چندحالته Multi-mode تقسیم بندی میشوند.

دسته اول کابل‌هایی هستند که نور را بصورت مستقیم و بدون شکست عبور میدهند. منبع نوری این دسته از کابل‌ها لیزر میباشد و شدت نور بالایی دارند. همچنین قطر هسته این کابل‌ها بسیار کم و برابر 9 میکرومتر (µm) است.

دسته دوم کابل‌های فیبر نوری چند حالتهMulti-mode  هستند که قطر هسته آنها در مقایسه با کابل‌های فیبر نوری تک حالته بسیار بزرگتر و برابر با 50 یا 62.5 (الی ١٠٠) میکرو متر هستند. منبع نوری این کابل‌ها LED ها هستند و نور را در پرتوهای متعدد با طول موج‌های مختلفی منتشر میکنند که این پرتوها بسته به نوع کابل، شکل انتشارهای مختلفی را در طول کابل دارند.

در شکل‌های زیر نحوه شکستن نور در کابل‌های Multi-mode و Single mode و قطر هسته آن‌‌ها را مشاهده میکنید

کابل‌هایSingle mode  به دو دسته OS1 و OS2 تقسیم میشوند. که تفاوت آن‌ها در طول موج و نحوه انتشار نور در هسته میباشد.

کابل‌های Multi-mode به چهار دستهOM1،OM2،OM3،OM4 تقسیم میشوند. در کابل‌های نوع OM1,OM2 نور با برخورد به دیواره clad شکسته میشود و طول کابل را طی میکند که به تکنولوژی ساخت هسته این کابل‌ها step-index  گفته میشود

اما، در کابل‌های نوع OM3,OM4 هسته کابل با تکنولوژی Graded-index تولید میشود که باعث میگردد نور پس از چندین بار شکست، هنگامی که به پوشش clad کابل برخورد کرد، با ضریب شکست و انحراف بسیار کمی در طی طول کابل منتشر شود. به این تکنولوژی که کابل‌های OM3,OM4 با آن ساخته میشوند، تکنولوژی فیبرهای متحد المرکز نیز گفته میشود

پوشش‌ها و خصوصیات کابل‌های فیبر نوری

کابل‌های فیبر نوری از لحاظ نحوه قرار گرفتن تارها، خصوصیات کابل و پوشش آنها ، در سه دسته عمده تقسیم بندی میشوند :

Indoor Tight Buffer

Outdoor Loose tube

Indoor & Outdoor

 

Indoor Tight Buffer

این دسته کابل‌هایی هستند که جهت کاربردهای داخل ساختمان (Indoor) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش درون این کابل‌ها ، Tight Buffer است که رشته نخ‌هایی هستند که به دور کابل پیچیده شده‌اند که قطر این روکش 900 میکرومتر است و به طور مستقیم روی فیبر قرار می‌گیرد و از ضربه‌های کوچک به فیبر جلوگیری می‌کند. این پوشش موجب منعطف‌تر شدن کابل می‌شود و استفاده از آن را برای کاربردهای متنوع آسان‌تر می‌کند.

بعضی کاربردهای فیبرنوری با مکانیزم Tight Buffer عبارتند از:

  • بک بن داخل ساختمان (اصطلاحاً کابل‌کشی ستون فقرات یا عمودی است)
  •  کابل‌کشی افقی
  •  پچ کوردها و کابل‌های تجهیزات

سه نوع کابل Tight-Buffer وجود دارد که عبارتند از :

 Breakoutدر این کابل ها، برای هر فیبرنوری با مکانیزم بافرینگ سخت، یک پوشش جداگانه وجود دارد.

 Mini-Breakoutدر این کابل ها، یک پوشش واحد کل فیبرنوری را حفاظت می‌کند.

 Zip Cordکه برای ساختن پچ کورد از آن استفاده می‌شود

 Outdoor Loose tube

پوشش این دسته از کابل‌ها Loose tube است و بیشتر در بیرون ساختمان‌ها و فضاهای باز بکار میروند. در روش Loose-Tube تارهای فیبر نوری در یک تیوب پلاستیکی به‌ نحوی قرار میگیرند که آزادانه امکان حرکت داشته باشند. فضای آزاد درون تیوب برای جلوگیری از نفوذ رطوبت با یک نوع ژل تیروکسن پر میشود. در کابلهای Loose-Tube به دلیل آن‌که تارهای فیبر در داخل تیوب شناور هستند، نیروهای مکانیکی بیرونی تأثیر کمی روی تارهای فیبر درون تیوب میگذارند. به همین دلیل این کابل‌ها معمولاً در برابر فشارهای بیرونی مقاومتر هستند و میتوانند در مکانهایی که کابلها تحت فشار هستند به‌کار برده شوند. همچنین جهت کاربردهای بیرون ساختمان (Outdoor) استفاده میگردد.

دو نوع کابل Loose Tube وجود دارد که عبارتند از :

Central-Tube این کابل ها، به منظور Backbone خارجی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان و سهل است. دارای یک لوله تو خالی است که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارد و اطراف آن با ژل تروکسین پر شده‌اند.

 Stranded-Tubeاین کابل ها، به منظور Backbone خارجی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان و سهل است و دارای چندین لوله تو خالی هستند که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارند و اطراف آن با ژل تروکسین پر شده‌اند. این کابل‌ها همچنین دارای عایق مقاومت مرکزی هستند که از Kink یا خم شدن زیاد جلوگیری می کند.

شکل پایین سمت راست نشان‌دهنده یک کابل Central Loose Tube و شکل سمت چپ نشان‌دهنده یک کابل Stranded Loose Tube است

Indoor & Outdoor

این دسته کابل‌هایی هستند که هم در داخل و هم در خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی از ویژگی‌های هر دو نوع کابل‌های Indoor و Outdoor را دارند.

این کابل‌ها ویژگی‌هایی از هر دو نوع کابل Loose-Tube و Tight-Buffer را دارند که بسته به اینکه به کدامیک از ویژگی‌های این دو کابل نزدیک‌ترهستند دارای انواع متفاوت زیر می‌باشند

 Steel Wire Armoredاین کابل ها، برای داکت ها، تونل‌ها یا شیارها مناسب هستندو مستقیماً به صورت دفنی کاربرد دارند.

 Mini-Breakoutاین کابل ها، به منظور Backbone ساختمانی و خارجی (رایزر) و کابل کشی افقی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل‌ها در داکت، تونل و شیارها آسان و سهل است و به صورت دفنی کاربرد ندارد.

 Anti-Rodentاین کابل ها، به منظور Backbone ساختمانی و خارجی (رایزر) و کابل کشی افقی کاربرد دارد. و نصب این نوع از کابل‌ها در داکت، تونل و شیارها آسان و سهل است و به صورت دفنی کاربرد ندارد.

ژاکت کابل

 PVC برای کابل های  Indoor

           LSZH , FRNC , Metal free

 PE برای کابل های  Outdoor

 Anti Rodent (Improved Rodent Protection)

در جدول زیر بازه دمایی هر یک از انواع ژاکت‌های کابل ارائه شده است

 

ژاکت Armor در کابل های فیبرنوری

  • Steel Armor Tape Armor
  • Corrugated Steel Armor
  • Double Corrugated Steel Armor
  • Wire Armor

 

 

نویسنده :


امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر