تست فلوک چیست ؟

به طور کلی  سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را میتوان اندازه گیری نمود ، تستر کابل شبکه )تست فلوک( یکی از ابزارهای اندازه گیری و تست ارتباطات کابلی بر روی شبکه های کامپیوتری است. میزان اطلاعاتی که انواع مختلف این تسترها در اختیار کاربران آن  قرار می دهد با توجه به نوع آن وسیله متغیر است ، از جمله اطلاعاتی که یک تستر خوب در اختیار کارشناسان کابل کشی قرار میدهد احتمال قطعی در طول مسیر و میزان متراژ می باشد .

تست فلوک نمونه ای از این نوع تست ها می باشد که با بهره گیری از محصولات شرکت FLUKE صورت می گیرد برتری این نوع تست نسبت به سایر نمونه های مشابه از آنجایی است که میزان خروجی اطلاعات از این دستگاه به مراتب بیشتر از سایر تستر ها میباشد . در این نوع تست علاوه بر امکان سنجی ای که روی کابل ها انجام می شود تجهیزات و اتصالات طول مسیر و استانداردهای لازم نیز مورد بررسی قرار می گیرد و در درون دستگاه ذخیره میگردد و در نهایت میتوان گزارشی کامل را در اختیار داشت

تستر DTX1800 فلوک

مواردی که در ادامه لیست شده اند عمده ی اطلاعاتی است که این نوع تستر ها در اختیارتان می گذارند:

 • تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون پریز ، پچ پنل ، پچ کابل
 • تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه ( کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کابل )
 • استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌پنل و کیستون
 • گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون
 • گزارش وجود نویز ومحل دقیق آن در مسیر کابلکشی
 • گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
 • گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی از قبیل:

Propagation Delay

مدت زمانی را که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود که بر اساس میلی ثانیه (MiliSeconds) ، نانو ثانیه (NanoSeconds) و پیکو ثانیه (PicoSeconds) سنجیده می شود را گویند.

Length

با استفاده از این پارامتر اطمینان پیدا می شود که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

Wire Map

کاربرد Wire map برای این است تا اشکالات فیزیکی را بتوانیم شناسایی کنیم مثل :

 • نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل
 • هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل
 • قطعی یک یا چند رشته
 • چیدمان صحیح رشته ها و غیره

Dc loop Resistance

میزان مقاومت برروی یک زوج را که در انتهای کابل بصورت Loop  درآمده باشد و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد, این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به InsertionLoos دارد اما در مواقع خاصی برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می کنیم نقش بسزایی را بازی می کند.

Delay Skew

تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 Nanoseconds برروی 100 متر کابل می باشد.

NEXT

میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر راNEXT  گویند.

Return Loss-RL

میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور پدید می آید.

Insertion Loos

اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت به Insertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها. این پارامتر معمولا بر حسب dB  با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

ACR

تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت بها Crosstalk نتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. در بعضی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) بجای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را بالا ببریم .

 

نویسنده :


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر